Informal learning (neformálne učenie)

16. 05. 2023 • 1 minúta čítania
Informal learning (neformálne učenie)

Informal learning, čiže neformálne učenie je druh vzdelávania, ktorý nie je plánovaný ani organizovaný, ale skôr spontánny a často teda aj neformálny. Stretávame sa s ním v každodennom živote, napríklad keď s kolegami hľadáme riešenie problémov v práci, alebo aj pri sledovaní výukových videí na obedovej pauze.

Vo firemnom prostredí je neformálne učenie užitočné pre rozvoj zamestnancov, pretože ich učí spolupracovať. Zamestnanci takto získavajú nové znalosti a zručnosti naprieč firmou prostredníctvom neformálnych interakcií s kolegami. Učia sa priamo v kontexte svojej práce a môžu nové znalosti ihneď uplatniť.

Vplyv na firemnú kultúru

Neformálne učenie je žiaduce aj čo sa budovania firemnej kultúry týka. Oplatí sa preto vytvárať prostredie, ktoré podporuje otvorenú komunikáciu a zdieľanie znalostí medzi zamestnancami a tímami. Ideálnym nástrojom neformálneho učenia sú workshopy, teambuildingy či iné organizované stretnutia zamerané na zdieľanie know-how.

Štúdia súhlasí

Podľa štúdie britského Národného inštitútu pre ďalšie vzdelávanie dospelých NIACE oddelením formálnosti od vzdelávacieho procesu dochádza k zvýšeniu zapojenia študentov. Neformálne učenie má takisto pozitívny vplyv na ich celkový pohľad na vzdelávanie.

 
Nastavenia súborov cookie