Microlearning, čiže mikroučenie

05. 02. 2023 • 3 minúty čítania
Microlearning, čiže mikroučenie

Čo je to microlearning?

Mikroučenie, ako môžeme v slovenčine nazvať túto metódu, patrí k moderným trendom v oblasti firemného vzdelávania. V podstate ide o to, ako „rozdrobiť“ požadované učivo na krátke kúsky, ktoré sa ľahšie vstrebávajú a lepšie pamätajú. Jednotlivé „omrvinky“ sú vytvorené tak, aby pokryli konkrétne vzdelávacie potreby. 

Myšlienka, ktorá stojí za vznikom mikroučenia, je zrejmá: málokomu už dnes vyhovuje stráviť pol pracovného dňa na školení. Táto metóda však umožňuje študujúcemu, aby sa učil počas dňa po malých kúskoch, väčšinou z mobilu a navyše kedykoľvek si spomenie. Okrem toho jednotlivé minilekcie fungujú samy osebe ako čiastkové celky, takže nie je potrebné vidieť všetky časti. Samozrejme, tak automaticky odpadáva aj rola vyučujúceho, študent si svoje vzdelávanie riadi sám.

Aj keď sa tento spôsob učenia osvedčil v korporátnom svete, jeho podstatu možno využiť pri akejkoľvek forme vzdelávania. Predstavte si, že sa napríklad učíte hrať na harmonike pomocou videotutoriálov, kde jednotlivé lekcie nie sú dlhšie ako pár minút. Alebo angličtinu pomocou dnes toľko populárnej aplikácie Duolingo. 

V akej forme sa „mikroučiť“?

Metóda microlearningu sa stala úspešnou práve preto, lebo ide naproti súčasnému štýlu života a spôsobom, akým dnes ľudia konzumujú informácie. Preto využíva multimediálne formáty, ktoré sa používajú hlavne v mobiloch a tabletoch. Keďže ľudia sú dnes presýtení informáciami, ich čas sústredenia (attention span) sa neustále skracuje. Moderné formáty pre mobily či tablety umožňujú tvorcom mikroučenia vytvárať krátke „lekcie“, ktoré je možné vstrebať v priebehu niekoľkých minút (uvádza sa, že minilekcia by mala trvať od 2 do 5 minút).

Písmenká, obrázky, video

V podstate nejde o to, ako formou sa informácie odovzdávajú. Dôležité je, aby to netrvalo dlho a aby sa odovzdávali atraktívnou formou. Ak látka vyžaduje dlhší výklad, jednoducho sa rozkúskuje na niekoľko kratších častí. Mikroučenie využíva krátke texty, grafiku alebo video. Študent si potom tempo učenia určuje sám.

Aké sú výhody mikroučenia?

Pre študentov 

  • k dispozícii, kedykoľvek potrebujete

Látka sa nepreberá ako v škole. Jednotlivé omrvinky si študujúci „skonzumuje“ len vtedy, keď ich potrebuje.

  • ľahko dostupné

Mikroučenie využíva online prostredie, a tak je pre študenta ľahké si kedykoľvek jednoducho zapnúť mobil, tablet alebo notebook. Nie je potrebné čakať na určitý deň, hodinu, učebňu či lektora.

  • zamerané na študenta

Študijný plán si určuje študujúci sám, je len na ňom, či nejakú minilekciu vynechá, pretočí alebo preskočí.

  • časovo nenáročné

Na rozdiel od dlhých vyučovacích celkov je s touto metódou možné, aby si študujúci vybral iba tie časti, ktoré potrebuje alebo ktoré ho zaujímajú.

Pre zamestnávateľov

  • lacné (bez lektora, učebne, pomôcok)
  • efektívne (iba látka, ktorá je potrebná, krátke minilekcie)
  • jednoduchá produkcia
  • jednoduchá aktualizácia
 
Nastavenia súborov cookie